Hlavné výskumné aktivity skupiny venujúcej sa oblasti spracovania a hodnoteniu vlastností elastomérov a výrobkov z gumy sú:
Ekologické gumárske zmesi a materiály
Výskum je zameraný na štúdium a aplikáciu biopolymérov, ako je lignín, celulóza a ich deriváty do gumárskych zmesí. Hlavným cieľom aplikácie biopolymérov do elastomérnych zmesí je výroba materiálov s vyššou pridanou hodnotou, s dôrazom na ekologické a ekonomické aspekty.
Elastomérne kompozitné materiály s účinkami tienenia škodlivého elektromagnetického žiarenia
Aplikácia magneticky aktívnych plnív do gumárskych zmesí vedie k príprave flexibilných kompozitných materiálov schopných tieniť škodlivé elektromagnetické žiarenia prostredníctvom absorpčných mechanizmov. Aktuálnosť tematiky súvisí s potrebami ochrany funkčnosti elektronických zariadení a v neposlednom rade aj ochrany zdravia a činností systémov ľudského tela.
Recyklácia (devulkanizácia) odpadovej gumy
Štúdium je zamerané na výskum možností recyklácie gumového odpadu, hlavne pomocou procesu termo-mechanickej devulkanizácie. Gumový odpad je možné využiť buď samotný, alebo sa môže aplikovať do východiskových gumárskych zmesí, s vysokým podielom odpadovej gumy s ohľadom na požadované úžitkové a aplikačné vlastnosti finálnych produktov.
Vývoj vulkanizačných systémov pre gumárske zmesi
Vlastnosti finálnych gumárskych výrobkov sú ovplyvňované nielen množstvom chemických priečnych väzieb vytváraných medzi segmentami reťazcov kaučukov v procese vulkanizácie, ale aj ich typom a štruktúrou. Súčasťou výskumu je štúdium nových a kombinovaných vulkanizačných systémov.